System zarządzania bezpieczeństwem informacji to jedna z ważniejszych części organizacyjnych każdej firmy. Informacja, czyli wszelkie dane dotyczące zarówno procedur prowadzenia biznesu, zasobów finansowych, planów i projektów, danych klientów, to jedna z najważniejszych składowych aktywów biznesowych. Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa informacji jest kluczowym procesem w drodze do prowadzenia sprawnego, dobrze prosperującego biznesu, który nie generuje niepotrzebnych strat w związku z niedostatecznym poziomem ochrony informacji. Najlepszym sposobem na to wydaje się dziś być wdrożenie do struktur działania swojej firmy normy ISO 27001 i zgodnego z jej wytycznymi systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Prowadzenie działalności w zgodzie z ISO 27001 ułatwi zachowanie wiarygodności w oczach klientów, a także znacząco umocni pozycję firmy wobec konkurencji. Co jednak najważniejsze, zgodność z ISO 27001 to najlepsza droga do uzyskania certyfikatu zgodności, który w wielu przypadkach może być kluczową informacją decydującą o pozyskaniu klienta. Czym jest certyfikat zgodności z ISO 27001 i jak go uzyskać?

Czym jest certyfikat ISO 27001?

Certyfikat dla systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnego z normą ISO 27001 to jedno z najlepszych odznaczeń, jakie firma może zdobyć dzięki solidnej pracy i dobrej organizacji. Choć zdobycie certyfikatu oznacza często nawet kilka miesięcy pracy nad wdrożeniem i utrzymaniem prawidłowo działającego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, co oczywiście wiąże się również z niejednokrotnie wysokimi kosztami wprowadzania zmian, jego posiadanie jest niewątpliwym atutem, który powinna rozważyć każda firma. Wspomniane koszty, to zarówno cena jaką należy zapłacić firmie konsultingowej, która przeprowadzi twój biznes przez proces wdrażania normy ISO 27001 i przygotuje go do procesu certyfikacji, jak i koszt uzyskania samego certyfikatu. To, jak dużo będzie trzeba zapłacić zależy w głównej mierze od obecnego stanu systemów zarządzania bezpieczeństwem w twojej firmie i tego, jak dużo pracy będzie trzeba wykonać w kierunku jego usystematyzowania i poprawy.

okulary na tle monitora

Jeśli interesuje Cię implementacja ISO 27001 we własnej firmie, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z know-how pod adresem https://ins2outs.com/pl/zestawy-know-how/zestaw-iso-27001-rodo-system-zarzadzania-bezpieczenstwem-informacji/

Wiele osób w dalszym ciągu nie docenia wartości posiadania certyfikatu zgodności z ISO 27001. Okazuje się jednak, że oficjalne potwierdzenie wysokiej jakości bezpieczeństwa informacji zapewnianego klientowi przez firmę bywa głównym powodem, dla którego to właśnie ona zostaje wybrana spośród konkurencji. Posiadanie certyfikatu ISO 27001 niesie za sobą wiele korzyści, wśród których z pewnością wyróżnić można minimalizację prawdopodobieństwa wystąpienia incydentów związanych z bezpieczeństwem informacji, jak i przygotowanie firmy w razie ewentualności ich wystąpienia. Certyfikat ISO to też wyraźny sygnał dla pracowników, że firma dla której pracują traktuje kwestie bezpieczeństwa poważnie, co oczywiście wpływa wyłącznie korzystnie na ich lojalność i oddanie wobec pracodawcy.

Jak uzyskać certyfikat ISO 27001 – proces wdrażania

Uzyskanie certyfikatu ISO 27001 wymaga, by wdrożony w firmie system zarządzania bezpieczeństwem informacji był zgodny z wszystkimi zaleceniami normy ISO 27001 w jej najnowszej wersji. Pierwszym krokiem do uzyskania takiego certyfikatu będzie zgłoszenie chęci jego uzyskania do odpowiedniej jednostki certyfikującej i poddania się prowadzonemu przez nią audytowi certyfikującemu. Aby uzyskać certyfikat ISO 27001 konieczne jest więc to, by główni zarządcy firmy zdali sobie sprawę z zalet, jakie niesie za sobą inwestycja w bezpieczeństwo informacji w firmie. Kolejnym krokiem będzie zatrudnienie firmy konsultingowej, która pomoże przeprowadzić biznes przez proces wdrażania nowego ISMS (systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji), a więc przeprowadzi wszelkiego rodzaju szkolenia dla pracowników i pomoże przygotować i wprowadzić w życie plany dotyczące nowego zarządzania. Końcowym etapem jest już sama certyfikacja, po którą można sięgnąć po pozytywnym wyniku audytu prowadzonego przez firmę konsultingową.