Aktualnie marka Apple to jeden z największych, a jednocześnie najbardziej kluczowych producentów elektroniki na świecie. Wyróżniają się nie tylko innowacyjnym podejściem, a także dobrymi pod względem jakości produktów, ale przede wszystkim estetyczną stylistyką urządzeń oraz prostotą w ich użytkowaniu. Nic zatem dziwnego, że grono wielbicieli słynnych produktów Apple w dalszym ciągu rośnie.
W ostatnich latach firma Apple awansowała do miana najbardziej wartościowej spółki na całym świecie. Pomimo tego, że przez część swojego istnienia miała ogromne problemy finansowe, współcześnie jest uważana za najlepiej zarabiającą spółkę na przestrzeni dziesiątek lat. Historia całej marki jest niezwykle rozległa, a ilość wypuszczonych produktów niemożliwa do opisania. Jak to się wszystko zaczęło? Jak marka Apple wygląda dzisiaj?
Historia marki Apple – początki
Firma Apple została założona w 1976 przez Steve’a Jobsa oraz Steve’a Wozniaka w garażu rodziców Jobsa. Wtedy też powstał pierwszy komputer Apple I, do którego logo zaprojektował Ronald Wayne. Wszystkie sprzęty od Apple po dzień dzisiejszy są sygnowane słynnym nadgryzionym jabłuszkiem. Niestety, pomimo stworzenia funkcjonalnego komputera firma od pierwszych chwil potrzebowała wsparcia finansowego do tego, aby móc pozostać na rynku.
Rok później powstał komputer Apple II, który jako pierwsze urządzenie marki trafiło do masowej produkcji. Komputer po podłączeniu zewnętrznego monitora mógł znaleźć się w domu każdego Amerykanina, a komputery przestały być jedynie przeznaczone dla naukowców oraz wykładowców.
W roku 1984 roku na rynek został wypuszczony komputer Macintosh, ale ze względu na rosnącą konkurencję ze strony Microsoft wyniki sprzedażowe były zbyt niskie, aby firma mogła dalej utrzymać swój aktualny status na rynku elektronicznym. W wyniku serii porażek firmy Steve Jobs opuścił w 1986 firmę, aby powrócić do niej rok później i ponownie objąć stanowiska dyrektora operacyjnego.
Działania podejmowane przez Apple na przestrzeni lat doprowadziły do wypuszczenia na rynek elektroniczny w 1998 roku komputerów All-In-One, znanych pod nazwą iMaca. W kolejnych latach pojawiła się seria produktów „I” Apple – w tym iBook, najbardziej ikoniczny laptop na świecie, iPad oraz iPod z dedykowanym oprogramowaniem iTunes. Niedługo później pojawił się flagowy produkt marki – laptop MacBook.
Pierwsze produkty Apple w Polsce pojawiły się stosunkowo szybko, a biorąc pod uwagę ostatnie dane opublikowane przez firmę Apple, nasz kraj stał się jednym z ważniejszych na rynku dystrybucji urządzeń. Nic w tym dziwnego – pomimo stosunkowo wysokiej ceny sprzęt jest prosty w obsłudze i dobrej jakości. Współcześnie jego naprawą nie musi zajmować się też wyłącznie serwis producenta.
Macbook – najpopularniejsze urządzenia na świecie?
Historia powstania MacBooka jest niezwykle rozległa, a jego wpływ na korzystanie z urządzeń elektronicznych ogromny. Laptopy MacBook pomimo swojej początkowo wysokiej ceny nie tylko były modnym dodatkiem, ale również dawały możliwość pracy na komputerze ze wszystkich miejsc, gdzie istniało połączenie z internetem.
Współcześnie laptopy od Apple udowadniają, że MacBook może być urządzeniem niezwykle wydajnym narzędziem do pracy dla profesjonalistów, jak i przeciętnych użytkowników komputerowych.
Serwis sprzętu Apple tylko w autoryzowanych punktach?
Wbrew temu co można wyczytać na różnych stronach internetowych w artykułach pisanych przez przeciwników MacBooków, laptopy Apple niezbyt często wymagają serwisowania. Długo trzymająca bateria, a także solidna konstrukcja chroni laptopa przed uszkodzeniami. Współcześnie nie jest konieczne także zanoszenie laptopa jedynie do autoryzowanych serwisów Apple. Naprawić sprzęt może każdy serwisant, który posiada odpowiednie doświadczenie w naprawie tego typu urządzeń.
W przypadki MacBooków naprawa wielu komponentów (zwłaszcza po upływie gwarancji zapewnianej przez producenta) wymaga od pracowników serwisów komputerowych dodatkowych umiejętności. Dlatego też nie każdy serwis podejmie się naprawy, a nawet jeśli – nie zawsze wykona profesjonalnie swoją pracę. Stąd też tak istotne jest wybieranie jedynie tych serwisów, które specjalizują się w naprawie urządzeń Apple.